تفاوت استپ موتور با سروو موتور

در
دسته بندی ها: دسته بندی نشده

استپ موتور و سروو موتور، هردو از قطعات الکترونیکی دستگاه سی ان سی محسوب می شود. در ابتدا، به صورت مختصر، به معرفی هر یک از این دو قطعه می پردازیم.

    • استپ موتور:

این قطعه، نوعی از موتور DC است که حرکت آن به صورت گسسته بوده و درون آن، چند سیم پیچ، تعبیه شده است. استپ موتور، در گروه هایی به اسم فاز، وجود دارد که با رد شدن الکتریسیته از فاز ها، موتور با سرعتی معادل یک گام در واحد زمانی، می چرخد.

shey-24

    • سروو موتور: 

این قطعه، در اندازه ی کوچک، ساخته شده اما بسیار کارآمد می باشد. نحوه ی عملکرد این قطعه، به این صورت است که به وسیله ی چرخ دنده، به چرخ کنترل وصل می شود و زمانی که موتور می چرخد؛ مقاومت پتانسیو متر تغییر می کند. این دستگاه یک محور خروجی دارد که با تغییر سیگنال، موقعیت زاویه ای این محور، تغییر می کند.

SG1

انتخاب بین این دو قطعه، یک چالش محسوب می شود و علت آن بالانس بین فاکتور های مختلف طراحی می باشد . برای خرید مناسب، باید به هزینه، گشتاور، سرعت، شتاب و درایو در انتخاب موتور دقت کرد.

تفاوت استپ موتور و سروو موتور

اولین تفاوت این دو قطعه، در ساختار اولیه و عملکرد آن هاست. استپ موتور، قطب های زیادی دارد که جفت های مغناطیسی دو طرف قطب آن، توسط آهن ربای مغناطیسی تولید می شود. در مقابل استپ موتور، سروو موتور، قرار دارد که دارای قطب های کمتری است. توجه داشته باشید که برای هر قطب، یک نقطه استپ وجود دارد و هر چه قطب ها بیشتر باشد بهتر است؛ زیرا به استپ موتور این اجازه را می دهد تا بهتر و دقیق تر بین هر قطب، حرکت کند. پس این قابلیت را به استپ می دهد که بدون فیدپک، در جاهای دیگر هم، کاربرد داشته باشد. سروو موتور، در بیشتر اوقات، به انکودر دورانی، نیاز دارند تا با استفاده از آن، بتواند موقعیت شفت موتور را بیشتر شناسایی کند؛ مخصوصا در زمان هایی که به جا به جایی های دقیق نیاز باشد. راه ساده تر، این است که سروو موتور را به یک موقعیت دقیق، هدایت کنید. همچنین سروو موتور ها، اختلافی که بین موقعیت کنونی انکودر و فرمانی که به موقعیتی داده شده را می خوانند و جریانی را که قرار است به موقعیت دلخواه برسد را ارسال می کنند. پس امروزه با توجه به شرایط، کنترل استپ موتور ها ، نسبت به سروو موتور ها آسان تر می باشد.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.